Blog

Death, The Jailer, Nathrezim, The Burning Legion, And The Relationship Between Them.

We may have some cosmic scaled problems ahead of us… I’ve been blogging for one and a half a year now. And my very first blog post was about “Why The Burning Legion Is At The Center Of The Warcraft Universe”. Due to I’ve recently started blogging fully English, I may need to explain aOkumaya devam edin “Death, The Jailer, Nathrezim, The Burning Legion, And The Relationship Between Them.”

Maldraxxus Had Something To Do With The Burning Legion

Since World Of Warcraft: Legion has ended, the majority of the Warcraft community convinced themselves that we will not see anything Legion related, ever again. But for like one and half a year, I have been insisting that without The Burning Legion, the Warcraft Universe would be incomplete. Those posts were all Turkish, so betterOkumaya devam edin “Maldraxxus Had Something To Do With The Burning Legion”

WITCHER ÖVMECELER: KÖTÜLÜĞÜN VE DELİLİĞİN ”GRİ” DİYARI; VELEN!

Originally posted on Lorefreak:
Selamlar! Witcher 3 övme serimize hız kesmeden devam ediyoruz. Karanlık, gizemli diyarımız Velenin görevlerini bitirdim (farklı seçimlerle) ve diyeceğim tek şey şu:  Bir insan yaptığı her seçimde başkalarının hayatını mahveder mi? Ediyormuş. Ben kimseye yardım etmesem daha iyi arkadaş! Özetle, eski bir arkadaşımız olan Keira Metz ile Ciri’nin izini sürmemizin ardından…

“Mimar”, Warcraft Hikayesinin Geleceği Olabilir mi?

” Seçenek, asıl sorun seçenek” Shadowlands‘in hikayesinin yepyeni ve heyecan verici olduğu kesin. Alpha süreci boyunca aldığımız spoilerlar, Blizzard’ın Warcraft hikayesi için yeni bir çağ açmayı planladığını düşündürecek kadar büyük ve çılgın. Aynı Helm Of Domination’un parçalanmasının -bana göre- simgelediği gibi. Blizzard’ın diğer fantastik evrenlerden ve antik mitolojilerden sık sık esinlendiği inkar edilemez bir gerçek.Okumaya devam edin ““Mimar”, Warcraft Hikayesinin Geleceği Olabilir mi?”

Will Warcraft Lore Have Someone Equivalent Of The Architect?

“Choice, the problem is choice” It is almost certain that World Of Warcraft’s upcoming expansion; Shadowlands is a pure source of exciting and fresh lore. Throghout all the alpha testing, Blizzard hinted that they have something big in mind, that would push Warcraft lore into a new era. As the destruction of The Helm OfOkumaya devam edin “Will Warcraft Lore Have Someone Equivalent Of The Architect?”

Warcraft: Tides Of The Dark Portal

” Anduin Lothar mı? Turalyon, bu efsanevi kumandanın sağ kolu olmaya mı layık görülmüştü?* “Bu benimle kalacak” Alleria zümrüt kolyeyi boynuna taktı. “Diğer ikisini Sylvanas ve Veressa’ya vermek istiyordum. Lütfen, eve dönebildiğinde bunları onlara ver. Onlara, her ne olursa olsun her zaman birlikte olacağımızı söyle” “Ner’zhul uzun süredir ölümün çevresinde olduğunu ve onu almaya enindeOkumaya devam edin “Warcraft: Tides Of The Dark Portal”

Ne Dilediğinize Dikkat Edin: Gaunter O’Dimm

Originally posted on Lorefreak:
His smile fair as spring, as towards him he draws you;His tongue sharp and silvery as he implores youYour wishes he grants as he swear to adore youGold silver jewels,-he lays riches before youDues need to be repaid and he wil come for youAll to reclaim, no smile to console youHe’ll…

“”İyi Tarafını Asla Açığa Vurmayacağıma Yemin Ederim, Severus”

“Gözlerini annenden almışsın” Harry’nin kitaplar/filmler boyunca belki de en çok işittiği sözdü bu. Gözlerinin, onu kurtarmak için Voldemort ile arasına giren Lily’ye ait oluşu. Ama tüm Potter severlerin, hatta Harry’nin bu sözü söylemesini bekleyecekleri son kişiydi Severus Snape. Harry Potter evreninin en karmaşık karakteri. Siyah ile beyaz renklerin gece ve gündüz kadar net olduğu birOkumaya devam edin ““”İyi Tarafını Asla Açığa Vurmayacağıma Yemin Ederim, Severus””

Rise Of The Horde: Old School Warcraft Atmosferine Güncel Bir Bakış

Warcraft’ın hikayesi, 2001 yılında çıkan ve türkçeye çevirilen Ejderhanın Günü kitabından beri kitaplar ile destekleniyor. Aralık 2006’da çıkan Rise Of The Horde ile Blizzard, The Burning Crusade paketi öncesinde oyunculara Draenei kültürünü, Draenor’u ve Orcların, Legion etkisinden önceki yaşam tarzlarını anlatmaya karar vermişti. Bu gelenek, yani paket aralarına kitap yerleştirmek Rise Of The Lich King,Okumaya devam edin “Rise Of The Horde: Old School Warcraft Atmosferine Güncel Bir Bakış”

Shadowlands’de Neler Dönüyor?

Shadowlands açıkcası duyurulduğu andan itibaren ben dahil çoğu lore meraklısı için ayrı bir heyecan kaynağı. Oynanış konusunda attığı cesur adımları başkaları değerlendire dursun,artık paketin lore’unu deşmenin vakti geldi. Aslında Blizzcon’dan beri Shadowlands’a dair pek bir şey yazmadım ( Lore Konseyi yayınları haricinde) çünkü Alpha’nın açılmasına rağmen elimizdeki bilgiler uzun süredir oldukça kısıtlıydı. Ama Shadowlands’deki 6Okumaya devam edin “Shadowlands’de Neler Dönüyor?”

Il’gynoth ve N’zoth’un Fısıltıları Üzerine

Ah, Il’gynoth ve efendisi N’zoth’un fısıltıları hep eğlenceli bir spekülasyon kaynağı olmuştu. Nasıl olmasın ki? 2016 yılında tanıştığımız Il’gynothun neredeyse hiçbir fısıltısına kesin bir cevap bulamadık. Hadi,bazı fısıltıları inceleyip hem genel yorumlara bakalım hem de kendi spekülasyonumuzu yapalım; “Before the last shadow falls, the Father Of Sleep shall savor his feast.“ Bu fısıltıyla ilgili genelOkumaya devam edin “Il’gynoth ve N’zoth’un Fısıltıları Üzerine”

Warcraft 3 Reforged: Bir Efsaneye Saygı Duruşu

Warcraft 3, eminim ki blogumu takip edecek kadar lore meraklısı arkadaşların bir kısmı tıpkı benim gibi bu oyunla tanımıştır Warcraft evrenini. World Of Warcraft hikayesinde hala aktif rolü olan pek çok karakter ile ilk tanışmamız Warcraft 3’e dayanıyor. Illidan, Malfurion, Tyrande, Sylvanas, Muradin, Jaina, Thrall, Maiev. Hikayesi sona ermiş ya da uzun süredir haber alamadığımızOkumaya devam edin “Warcraft 3 Reforged: Bir Efsaneye Saygı Duruşu”

Island Expedition Görevleri Boşuna Değillerdi.

Selamlar, Blizzcon 2018’de 8.2: Rise Of Azshara’nın açıklanmasının ardından, Battle For Azeroth’a 8.1: Tides Of Vengaence sırasında eklenen Island Expedition görevleri hakkında tekrar konuşmaya başlamıştık. Peki o görevlere niye bu kadar anlam yüklemiştik? GELECEĞE DAİR GÖNDERMELER? Öncelikle belirtelim, bir kısmı yan ve eğlenceli bilgiler de içeren 20 civarı görev vardı toplamda. Bu yüzden hepsini tekOkumaya devam edin “Island Expedition Görevleri Boşuna Değillerdi.”

Burning Legion İle Shadowlands’in Bağlantısı Üzerine

Originally posted on Lorefreak:
Burning Legion, Azeroth’a en büyük zararları veren, öyle ki gezegenin 3 ”ölümünden” ikisine doğrudan sebep olan (The Sundering ve Sargeras’ın kılıcı saplayışı) lore’un en ikonik toplululuğu. Arthas’ın Lich King olması ve Scourge’ün ortaya çıkışından Draeneiların ve Orcların Azeeroth’a gelişlerine, Horde ve Alliance’ın şu an var olmalarından Emerald Nightmare’a kadar, hikayede yaşanmış…

Dehşetin Yüzü: Valak

“God ends here” Ortalama bir sinema seyircisiyim. Bir film gurusu olduğum söylenemez. Sevdiğim türler de aşağı yukarı bellidir: Fantastik, Bilim Kurgu ve Korku filmlerini severim fakat tercih ettiğimi korku filmleri de genelde düzgün bir hikayeye (veya arka plan hikayesine) ve fantastik/dini temalara sahip filmler olur. The Nun’da bu filmlerden birisiydi. Çıkmasına az bir süre kalaOkumaya devam edin “Dehşetin Yüzü: Valak”

Kan Kırmızısı, Siyah Bir Trajedi ve İç Ferahlatıcı Yeşil Bir Araya Gelirse: İşte Düşler Diyarı Toussaint’ın Ahlaki Griliği

Originally posted on Lorefreak:
Ah, Blood And Wine, ilk oynadığımda nasıl bir başyapıt olduğunu (DLC olmasına rağmen) fark edememişim. O yüzden, 2016 yılında çıkmış bir sanat eserini 2019 yılında övüyorum, ama hak edene hakkını vermek, övmek lazım. Ahlaki griliğin işlenişi hakkında konuşacağız. Renk paletleri üzerinden hikaye anlatımındaki tema değişimlerini ( Yeşil, Kırmızı, Siyah) ve vurguları,…

Sylvanas’ı Niye Garrosh Yerine Illidan Üzerinden Değerlendirmeliyiz?

Bazı yazılar vardır. Aklıma geldiği andan itibaren beni rahat bırakmaz, sürekli içimi kemirir. Öyle ki, yazmaya oturmadığım her an kendimi suçlu hissettiğimi bile söyleyebilirim. Bu yazı da öyle oldu. Sylvanas’ın, Battle For Azeroth ile bir anda agresif bir Warchief’e dönüşmesinin ardından, Garrosh ile aynı hikayenin işleneceği söylendi durdu hep. Hakkını da vermek lazım, Blizzard birOkumaya devam edin “Sylvanas’ı Niye Garrosh Yerine Illidan Üzerinden Değerlendirmeliyiz?”

Chronicle Notları, Bölüm 10: Cataclysm

Görünmeyen: Hararetli rüyalar ile sarılı bir okyanusun, isimsiz dehşetlerin kemiklerinin arasında Old God N’zoth ölümlülerin kılıçlarından uzakta, güvendeydi. Old God, Yogg-Saron ve C’thun’un düşüşlerine şahit olmuştu ve Azeroth’un şampiyonlarının onun yerini de bulup aynı sonu yaşatacaklarından emindi. N’zoth korkmuyordu ve bir fırsat kendisini göstermeye başlamıştı” Selamlar, Chronicle notları serimizi, eğer zamanında oynamış olsaydım favori paketimOkumaya devam edin “Chronicle Notları, Bölüm 10: Cataclysm”

Chronicle Notları, Bölüm 9: Wrath Of The Lich King

    Evet, Wrath of The Lich King’de, paketin en meşhur 2 raidine girmeden hemen önce bırakmıştık. Kaldığımız yerden devam edelim: – Northrend’in her noktası savaş ile kırılırken, Yogg-Saron birliklerini güçlendirmeye devam ediyordu. Old God, sadece Horde ve Alliance’ın Lich King’e problem yaratmalarından dolayı değil, birbirilerine düşmüş olmalarından da memnundu. – Yogg-Saron, C’thun mağlup edilirkenOkumaya devam edin “Chronicle Notları, Bölüm 9: Wrath Of The Lich King”

Chronicle Notları, Bölüm 8: Wrath Of The Lich King

Herkese tekrardan merhabalar. Chronicle Notları serimize, pek çok Warcraft severin favori eklenti paketi Wrath of The Lich King’deki ilginç detayları inceleyerek devam ediyoruz: – Arthas, Lich King’in zırhını kuşanırken, o kudretli varlık tarafından zihninin domine edilmesinden endişe duymuştu. Ancak böyle bir şey gerçekleşmemişti. Ner’zhul ve Arthas’ın ruhları, aynı bedende birleşmişlerdi.  Kader tarafından bağlanarak Lich KingOkumaya devam edin “Chronicle Notları, Bölüm 8: Wrath Of The Lich King”

Chronicle Notları, Bölüm 7: The Burning Crusade

Evet, oyuncuların oynadığı Burning Crusade paketinin öncesinde olayların nasıl o noktaya geldiğini inceledik geçtiğimiz bölümde. Şimdiyse,  Chronicles, The Burning Crusade paketinde yaşananlar ile ilgili nasıl detaylar vermiş, onlara bir bakalım: Illidan Stormrage and His Demon Hunter’s. World Of Warcraft: Chronicle Volume 3 – Hellfire Peninsula’da Highlord Kruul ve güçlerinin varlığını sezen Velen, halkını tekrar kozmikOkumaya devam edin “Chronicle Notları, Bölüm 7: The Burning Crusade”

Chronicle Notları, Bölüm 6: The Burning Crusade

Selamlar, Warcraft: Chronicles: Volume 3’ün satır aralarına bakmaya devam ediyoruz. Bugün, The Burning Crusade hikayesine, Chronicles’ın anlatımıyla bakacağız: – Nagaların, Zangarmash’taki gölleri kurutmalarının sebebi, Ilidan’ın Outlande’de kurduğu orduya su kaynağı sağlamaktı. Neredeyse hayattan yoksun bir dünyada, su ve yiyecek tabi ki bir problemdi. -Illdain, Legion’a karşı girişmeyi planladığı savaşta kimseye güvenemeyeceğini düşündüğü için, yetiştirdiği DemonOkumaya devam edin “Chronicle Notları, Bölüm 6: The Burning Crusade”

Chronicle Notları, Bölüm 5: Old Hatreds: World Of Warcraft: Vanilla

Selamlar. Chronicles incelememizde Vanilla Wow’u incelemeye başlamıştık. Çok uzamaması için ikinci kısma ayırdım; The Old God C’thun In The Temple Of Ahn’Qıraj – Azeroth kaos içindeydi. Cho’gall ve takipçileri Ahn’Qiraj’ın önüne kadar gelmişlerdi ancak kadim şehri kilitli tutan bariyerleri fiziksel olarak aşmaları imkansızdı. Cho’gall ve Twilight kültistleri büyü ile şehrin dışından C’thun’a ulaşıp, zincirlerini kırmayıOkumaya devam edin “Chronicle Notları, Bölüm 5: Old Hatreds: World Of Warcraft: Vanilla”

Chronicle Notları, Bölüm 4: Old Hatreds: World Of Warcraft: Vanilla

Warcraft Chronicles’dan ilginç detayları irdeleyip bir yandan hafıza tazelemeye devam ediyoruz. Bugün ele alacağımz dönem, Vanilla World Of Warcraft dönemi olacak. Bölümün adı ise ;  Old Hatreds: Warcraft: Chronicles Volume 3 – Old God’lar, Vanillada yaşanan her şeyin temelini attılar dersek yanlış olmaz. Öyle ki, Mulgore’daki Quilboarların bir anda agresifleşmelerinden tutun da, Elwynn Forest’taki Kobold veOkumaya devam edin “Chronicle Notları, Bölüm 4: Old Hatreds: World Of Warcraft: Vanilla”

Chronicle Notları, Bölüm 3: The Frozen Throne

Selamlar. World Of Warcraft: Chronicles Volume 3’deki ilginç detaylara göz atmaya Frozen Throne ile devam ediyoruz: Battle Betwwen Scourge and Alliance Forces in The Thiird War -Archimonde’un Mount Hyjal’daki mağlubiyetinin ardından Kil’jaeden, Scourge ile tekrar saldırarak bir Legion istilasını daha düzenlemeyi planlamıştı. Ancak Lich King, Kil’jaedenın iletişime geçme talebini redd edince umutları suya düşmüştü. –Okumaya devam edin “Chronicle Notları, Bölüm 3: The Frozen Throne”

Chronicle Notları, Bölüm 2: The Third War: Reign Of Chaos

Kel’thuzad Arrives at The Frozen Throne. From World Of Warcrat:Chronicles Volume 3 Chronicle Volume 3’teki ilginç detayları incelemeye devam ediyoruz: – Lich King, Kil’jaedenın ona yaptığını asla unutmamış ve hep intikamını planlamıştı. Bu planındaki ana nokta Arthas olacaktı ki, onunla birleştiğinde dünyada rahatça dolaşabilecekti. Ancak planın başka bir kilit noktası ise Kel’thuzad ve onu birOkumaya devam edin “Chronicle Notları, Bölüm 2: The Third War: Reign Of Chaos”

“Chronicle Notları, Bölüm 1: The Rising Darkness ve The Third War

Cenarius Battles with Grommash Hellscream in Ashenvale Forest. From World Of Warcraft Chronicles: Volume 3  Titanların bakış açısıyla yazıldığı Blizzard tarafından belirtilmiş olsa da hala Warcraft’ın resmi tarihçesi olan World Of Warcraft Chronicles serisinin ilk kitabı olan Chronicle Volume 1, hikayeyi baştan aşağı değiştirerek bildiğimiz her şeyi altüst etmişti. 2 sene önce piyasaya çıkan World OfOkumaya devam edin “”Chronicle Notları, Bölüm 1: The Rising Darkness ve The Third War”

Ölümün Dengesi ve The Jailer

Blizzcon 2019’da Shadowlands’in açıklanmasının ardından fuar boyunca Developerlar tarafından yoğun bir bilgi bombardımanına tutulmuştuk.  Bize açıklanan önemli bir detay, Jailer’ın paketin ana kötüsü olacağıydı. Ana düşman olmaya da ne kadar uygun. Kapkaranlık bir kulenin tepesinde, simsiyah, tehditkar, devasa bir figür. Kadim bir canlı, tahminen Arbiter’ın hiç sevmediği bir karakter. Ve ” kötü ” Sylvanas’ın daOkumaya devam edin “Ölümün Dengesi ve The Jailer”

Night Elfler Ölümün Dengesini mi Bozuyorlar?

Warcraft evreninde Ölüm ve sonrasındaki yaşam kavramları Battle For Azeroth ve yeni duyurulan Shadowlands paketiyle gündeme gelmeye başlamışlar gibi gözükmelerine rağmen, aslında bu kavramlar oldukça uzun süredir oyunun hikayesinde yer alıyorlar.  Öyle ki, daha Warcraft 3 zamanlarında oyuna eklenen Undead ırkı ile bu kavram ciddi şekilde işlenmeye başladı aslında. Ben de Reforged’ı oynarken, orjinal Warcraft 3’üOkumaya devam edin “Night Elfler Ölümün Dengesini mi Bozuyorlar?”

Savaşın Ardından Kalanlar: Hikaye Anlatım Tarzı

Battle For Azeroth duyurulduğunda açıkcası hem heyecanlanmış hem de  içim sıkılmıştı. BFA’nın faction kimliğini ne kadar güzel işlediğinden bahsettim yakın zamanda. Ancak emin olduğum bir konu vardı, Faction War, tek başına bir paketi 2 yıl boyunca götürebilecek bir konu değildi. Konunun bir noktada evrilmesi, özellikle Legion’da bize verilen ipuçlarına bakınca Old God tehdidini içermesi, pakete dairOkumaya devam edin “Savaşın Ardından Kalanlar: Hikaye Anlatım Tarzı”

Savaşın Ardından Kalanlar: Faction Kimliği

”Bizimkisi bir nefret döngüsü,  İttifaklar kuruldu ve bozuldu Bu dünyayı paylaşmanın bedelini ödedikVe bizi neyin güçlü kıldığını unuttuk” Bu meşhur sözler ile açılıyordu Battle For Azeroth’un giriş sinematği. Mavi ile Kırmızı tekrar karşı karşıyalardı. Beraber hangi zorluğa göğüs gererlerse gersinler, Azeroth’un başına ne gelirse gelsin, savaşın ve nefretin alevleri bir noktada tekrar kızışıyor ve arkalarındaOkumaya devam edin “Savaşın Ardından Kalanlar: Faction Kimliği”

Savaşın Ardından Kalanlar: Halef-Selef ve Gelecek

 Evet, Battle For Azeroth oynanışı değerlendirme kısmını bitiriyoruz. Aslında Raid ve Dungeonları da değerlendirecektim ancak video içerği olmadan instanceları değerlendirmemin sağlıklı olmayacağını fark ettim. O yüzden bir kaç şeyi daha ekleyip, biraz Legion ile kıyaslayıp bir de Shadowlands’e bakarak oynanış değerlendirmesini bitiriyoruz.  ALLIED RACES VE KARAKTER CUSTOMIZATION MANTIĞI Battle For Azeroth’un en önemli satış malzemesiydiOkumaya devam edin “Savaşın Ardından Kalanlar: Halef-Selef ve Gelecek”

Savaşın Ardından Kalanlar: Sistem Üzerine Sistem

Battle For Azeroth, oynanış açısından Legion’a kıyasla sade hatta yarım yamalak bir şekilde çıkmıştı piyasaya. 8.0’da oyuncuların elinde güçlerini hissedemedikleri Azerite zırhları, önlerinde yetersiz gözüken haftalık Island Expeditionlar, bir adet Warfront ve tabi ki de değişmez Azerite Power ve Reputation grindları vardı. PVP,  PVE’nin yancısı olmuştu.  Paketin, acil olarak yeniliklere ihtiyacı vardı. BU HEARTH’A TIKLANMIYOROkumaya devam edin “Savaşın Ardından Kalanlar: Sistem Üzerine Sistem”

Savaşın Ardından Kalanlar: Mirasın Yükleri

Battle For Azeroth, World Of Warcraft tarihinin en tartışmalı expansionıydı dersek, yanılmış olmayız. Her ne kadar en yakın rakibi olan Warlords Of Draenor bile ciddi eleştiriler almış olsa da, tabiri caizse ”drama dolu” 2 yıl yaşatmamıştı Blizzard’a. Topluca (ve çoğunluğu toxic) olan tepkilerden tutun, sıkıntılı başlayan oynanışın patchler boyunca üzerine eklemeler yapılarak düzeltilmeye çalışılmasına kadar. BenOkumaya devam edin “Savaşın Ardından Kalanlar: Mirasın Yükleri”

”Son Gölge Çökmeden Önce, Uykunun Babası Ziyafet Çekecek”

Ilgynoth whisperları Youtube’a ilk düştüğünde, herkes gibi ben de dinlemiştim baştan sona. Ilgynoth’un bu seferki sözleri, Emerald Nightmare’daki bilmecelerine göre daha kolay ve tek anlamlı olmalarına rağmen (çoğu whispera 2.ci bir anlam yüklemek pek mümkün değil) ilk whisperı konusunda, topluluğun tamamından farklı düşündüğünü fark ettim. Hangi whisperdı o?: – ” Before the last shadow falls,Okumaya devam edin “”Son Gölge Çökmeden Önce, Uykunun Babası Ziyafet Çekecek””

Visions Of N’zoth 14 Ocakta Sunuculara Geliyor

Kadim Tanrı N’zoth,  Battle For Azeroth’un son yaması olan Visions Of N’zoth ile oyuncuların karşısına çıkacak.Murathan Özlü 14 Ağustos 2018 tarihinde çıkışını yapan World Of Warcraft: Battle For Azeroth, 14 Ocak (2020)’da yayınlanacak olan 8.3. ”Visions Of N’zoth” yaması ile hikayesini sonlandıracak. Azeroth’un en kadim canlılarından olan N’zoth‘un, gezegene yarattığı tehdidi durdurmak içni Alliance ve Horde ”evrenin kaderini belirleyecekOkumaya devam edin “Visions Of N’zoth 14 Ocakta Sunuculara Geliyor”

”Visions” Of N’zoth, Blizzard Ne Planlıyor?

‘Xal’atath’ın N’zoth hakkında söylediğini hatırlayın: ”İşte burası, kadim çağlardan birinde, Derinlerin Tanrısı’nın, Yedi Başlı Tanrı’ya karşı verdiği devasa savaşı kaybettiği yerdi. Fakat, çoğu kez olduğu gibi, kaybetmek N’zoth’un yararına oldu.” Çünkü bu sayede Y’shaarj diğer tüm Old Godlar arasında en fazla yeri kapladığı için Aman’thulun gözüne çarpacak ve yıkıma uğrayacaktı. N’zoth ise güvendeydi” Accolon’un, sonOkumaya devam edin “”Visions” Of N’zoth, Blizzard Ne Planlıyor?”

Kader Kılıcına Müdahale Etmek? (Nispeten Spoilerlı)

Evet, The Witcher’ın dizisi geldi çattı sonunda. Ben de, Witcher ile çoğu insan gibi Witcher 3 ile tanışmış biri olsam bile, bu evrene cidden tutulmuş biri olarak diziyi 2 günde (her bölüm 1 saat olunca 1 günde bitiremedim açıkçası) bitirdim. Sıcağı sıcağına bir kaç satır ile fikirlerimi belirtmeden geçmek istemedim. Sonda söyleneceği başta duymak istiyorsanız eğer:Okumaya devam edin “Kader Kılıcına Müdahale Etmek? (Nispeten Spoilerlı)”

Burning Legion İle Shadowlands’in Bağlantısı Üzerine

Burning Legion, Azeroth’a en büyük zararları veren, öyle ki gezegenin 3 ”ölümünden” ikisine doğrudan sebep olan (The Sundering ve Sargeras’ın kılıcı saplayışı) lore’un en ikonik toplululuğu. Arthas’ın Lich King olması ve Scourge’ün ortaya çıkışından Draeneiların ve Orcların Azeeroth’a gelişlerine, Horde ve Alliance’ın şu an var olmalarından Emerald Nightmare’a kadar, hikayede yaşanmış neredeyse her ciddi olaydaOkumaya devam edin “Burning Legion İle Shadowlands’in Bağlantısı Üzerine”

Kan Kırmızısı, Siyah Bir Trajedi ve İç Ferahlatıcı Yeşil Bir Araya Gelirse: İşte Düşler Diyarı Toussaint’in Ahlaki Griliği

Ah, Blood And Wine, ilk oynadığımda nasıl bir başyapıt olduğunu (DLC olmasına rağmen) fark edememişim. O yüzden, 2016 yılında çıkmış bir sanat eserini 2019 yılında övüyorum, ama hak edene hakkını vermek, övmek lazım. Ahlaki griliğin işlenişi hakkında konuşacağız. Renk paletleri üzerinden hikaye anlatımındaki tema değişimlerini ( Yeşil, Kırmızı, Siyah) ve vurguları, büyülü bir diyarı, benimOkumaya devam edin “Kan Kırmızısı, Siyah Bir Trajedi ve İç Ferahlatıcı Yeşil Bir Araya Gelirse: İşte Düşler Diyarı Toussaint’in Ahlaki Griliği”

Gaunter O’Dimm ve Olgierd Von Everec, Bu Hikayede Kim ”Daha Haklı”ydı?

  Geçtiğimiz yılın yaz döneminde ( 2018 Haziran-Temmuz) Witcher 3’ü ilk kez bitirip kalbimde ayrı bir yere koymuştum. İyi ki de oynamışım. Hearts Of Stone ve Blood and Wine gibi 2 harika (ve aslında kendilerine has temalarını, bazen renk paletleriyle bile yansıtan) 2 paketin ardından, Geralt’ı bir kenara ayırarak, beni cidden kendine hayran bırakan 2Okumaya devam edin “Gaunter O’Dimm ve Olgierd Von Everec, Bu Hikayede Kim ”Daha Haklı”ydı?”

Ny’alothe ‘Tek” Olmayabilir

Uyarı: Bu yazı, Patch 8.3: Visions Of N’zoth’a dair spoiler içerebilir Visions Of N’zoth patchi duyurulduğunda, arkadaki devasa tentacle dikkatimi çekmiş ve ”Yoksa N’zoth düşündüğüm kadar devasa mı?” diye sormuştum kendime.  Ve Carapace Of N’zoth  fightı bu düşüncemi doğruladı.  Ya Ny’yalotha, N’zoth’un üzerine kurulmuş bir şehirse? NY’ALOTHA N’ZOTH’A ÖZEL OLABİLİR N’zoth, diğer Old Godlar ile kıyaslayıncaOkumaya devam edin “Ny’alothe ‘Tek” Olmayabilir”

Çelişkiler, Sorular,Garip Cevaplar?

Bu ay gerçekleşen Blizzcon da, aynı BFA boyunca olduğu gibi, edindiğimiz cevaplar kadar, gayet sarsıcı yeni bilgiler ve bunların yarattığı sorular ile karşıladık Shadowlands’ın hikayesini. Chronicles’ın, hala cannon olmasına rağmen Titanların bakış açısıyla yazılmış olmaları gibi! Tabi ki aldığımız cevaplar (Sylvanas’ın motivasyonu) , en azından benim kafamdaki soruları ve lore’da gözüme çarpan bazı çelişkileri tamamenOkumaya devam edin “Çelişkiler, Sorular,Garip Cevaplar?”

”Ölüm Kapıda. Ve Herşeyin Sonu, Yalnızca Başlangıç”

Evet, World Of Warcraft’ın gelecek expansion’ı Shadowlands,  geçtiğimiz Blizzcon’da oldukça sansasyonel bir CGI sinematik ile duyuruldu. Ardından gelen ve bize The Jailer karakterini de gösteren Feature Trailer ise, aslında neredeyse hiçbir özelliği tanıtmıyordu. Necromancer duyurulmamıştı mesela. Ancak, açılış seremonisini takip eden Warcraft Paneli, ertesi günkü Deep Dive ve Q&A’lar, Lore ve Gameplay açısından aklımıza takılanOkumaya devam edin “”Ölüm Kapıda. Ve Herşeyin Sonu, Yalnızca Başlangıç””

”Perde Soluyor. Onun Tacı Yolu Açacak”

Evet, korkunç bir heyecanla beklediğimiz ek paket, harika bir sinematik ile duyuruldu: Shadowlands! Açıkçası sinematiği izledikten sonra ne hissedeceğimi bilemedim. Çünkü resmen abandone oldum ve hiçbir şey anlamadım. Ardından gelen Feature Trailer‘da bir bakıma yetersizdi ancak şu an gerçekleşen World Of Warcraft panelinde detayları duyacağız gibi duruyor.  Şu an elimizdeki bilgiler, hem hikaye hem de oynanışOkumaya devam edin “”Perde Soluyor. Onun Tacı Yolu Açacak””

”Benim Rüyam Artık Sizin de Rüyanız”

”-Benim rüyam artık sizin de rüyanız-Yıldızların Çemberi gerçeğe büründü-O size yolu gösterecek. Yaklaşın, yaklaşın. Tüm gözlerin açılacağı saat yakındır!” N’zoth’un, oyun tarihinde bize ilk seslenişindendi bu diyaloglar.  8.1.5 patch’i ile gelen Crucible Of Storms raidinde,  bizim yardımımız ile uyanan N’zoth’un bazı fısıltıları ve BFA’nın nasıl biteceği ile ilgili ciddi spoilerlar hakkında konuşacağız bugün. 8.3’ün PTR’a düşmesiyleOkumaya devam edin “”Benim Rüyam Artık Sizin de Rüyanız””

Sylvanas’ın Zayıflığı Üzerine

Legion’ın kapanış patchinden itibaren gündemimizde Sylvanas var. Sevdiğim bir karakter olsa da, kendisine özel bir ilgim olmadı açıkçası. Neticede bu oyunda özel ilgi gösterilebelcek karakter sayısı cidden çok fazla. Ancak BFA’da ipleri öyle bir eline aldı ki, karakterinin üzerine eğilmek artık farz oldu. Blizzcon 2019 tanıtım görselinde de Warcraft’ın yüzü olduğunu  düşünürsek,  kendisini daha çok sıkOkumaya devam edin “Sylvanas’ın Zayıflığı Üzerine”

” Haşin Görünüşlü Piramitlerin Ay’a Doğru Yükseldiği Kapkara Bir Kent Uzanıyordu Karşımda’

8.3 duyurulduğundan beri oldukça karışık duygular içerisindeyim. Blogumu takip eden ya da benimle az buçuk muhabbeti olan herkes, Old God temasının benim için ne kadar özel olduğunu bilir. İşte bu yüzden, adı ”N’zoth’un Görüleri” olan bir patch’e sevinmem gerekiyor aslında. Ama, hem daha önce Emerald Nigtmare’ı gördüğümden hem de Blizzard’ın her zaman bizi galip göstermeyiOkumaya devam edin “” Haşin Görünüşlü Piramitlerin Ay’a Doğru Yükseldiği Kapkara Bir Kent Uzanıyordu Karşımda’”

Geliyor Gelmekte Olan. Ama Biraz Fazla mı Oldu Sanki?

 Evet efendim, geçtiğimiz Blizzcon’da 8.2’yi öğrendiğimizden beri –veya belki de daha önceden- beklediğimiz, ne olacağına dair sayısız teoriler ürettiğimiz, BFA’nın bütün gizemlerinin çözülmesini umduğumuz 8.3 Patch’i duyuruldu: Visions Of N’zoth! Evet çok şaşırdık değil mi? DELİLİĞİ NASIL İŞLEMELİ? Bu blog oynanış değil hikaye odaklı olduğu için, bize verilen kısıtlı ancak çok önemli bilgiler üzerinden gidecekOkumaya devam edin “Geliyor Gelmekte Olan. Ama Biraz Fazla mı Oldu Sanki?”

Umudu Öldürmek

 Evet, ilk haberini aldığımızda biz lore delilerinin akıllarını kaybetmelerine yol açan, Blizzard ekibinden Terran Gregory ve Jeremy Fesel’ın Twitter’da kıs kıs gülerek ve ”İsyanı erkenden ortaya çıkaramayacaksınız” gibi tweetler ile heyecanımızı iyice arttıran 8.2.5 War Campaign bitiş sinematiklerine kavuştuk. Hem de bir tanesi CGI! Açıkçası sinematikleri arka arkaya ilk izlediğimde, kurgu, CGI kalitesi gibi konulardaOkumaya devam edin “Umudu Öldürmek”

Neden?

Yazıya doğrudan giriş yapacağım,çünkü bu biraz acele bir değerlendirme yazısı olacak. Yani değerlendirecek ne var  ki elimizde? 4 tane sinematik geçti önümüzden toplamda, ne gördük? Neler değişecek?: –For Azeroth sinematiğine göre, faction liderlerimiz gerçekten önemli olanın ne olduğunu sonunda anlamış gibiler. Ve Saurfang, Horde’u deli gibi savunan Saurfang, Horde’un geçmişinden ‘kötülük, şiddet geldiğini, Horde’un kanlaOkumaya devam edin “Neden?”

Ne Rock Müzik Ölecek Ne de Gençliğimiz

Evanescence, aynı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 2000’li yılların ilk döneminde gençlerin büyük ilgisini kazanmış, Metallica,Ozzy Osbourne gibi isimler ile kıyaslayınca yeni ve genç bir grup. Yaşım 24, yani benim de ergenliğime dokunmuş bir ses Amy Lee’nin sesi. ”Whisper”, ”Imaginary”, ”Erase This” gibi kısmen daha az popüler şarkılarını bile ezbere söyleyebilen birisi için, o konsereOkumaya devam edin “Ne Rock Müzik Ölecek Ne de Gençliğimiz”

Alıntı Teoriler: Accolon: Azeroth’un Esin Kaynağı, Sargeras ve Argusun İlişkisi

”Yaratılmuş evrenin dışında,küften, şekilsiz, kabarcıklar saçan, küfür gibi bir kargaşa yığını tüm sonsuzluğun ortasında bulunuyor, engin İblis Sultanı Azathoth.” Azathoth, Lovecraft mitosunda ”Kör ve Salak Tanrı” olarak geçer. Bu Outer God ( Dıştaki Tanrı?) aynı Yog-Sothoth gibi evrenin dışındadır. Ebedi uykudaki bu tanrı, bizi ve gerçekliği düşlemekte ve ona flüt çalan iblisler tarafından uykuda tutularak, uyanmasıOkumaya devam edin “Alıntı Teoriler: Accolon: Azeroth’un Esin Kaynağı, Sargeras ve Argusun İlişkisi”

Shadowlands, The Void ve Death Üzerine

-The Void, kendi varoluşu dışında kalan her şeyi bir gün tüketecek olan, evrenin ‘iyi gücü’ olan Light’ın eninde sonunda dönüşeceği güç.  Kaçınılmaz son. -Death, herkese ve her şeye eşit yaklaşan ve eninde sonunda hiçbir ölümlünün kurtulamayacağı, ölümsüz varlıklara bile korku veren, çürümeye ve unutulmaya terk eden bir güç. Kaçınılmaz son. Peki, bu iki güç gerçekten düşmanOkumaya devam edin “Shadowlands, The Void ve Death Üzerine”

Gitme Be Ciri!

Evet efendim, blog biraz Witcher’a adanmış gibi oldu biliyorum ama dayanamıyorum. Witcher-Ciri ikilisinin bana yaşattığı duyguları ve inceliklerini yeterince aktaramadığıma karar verdim. O yüzden, oyuna aşık olmama sebep olan o travmatik, abartılı Bad Ending ve yine Ciri hakkında konuşmak istiyorum. Bir önceki yazımda Pellar’ın ritüeli sırasında Ciri refere edilince tüylerimin niye diken diken olduğunu sormuştum kendime. OOkumaya devam edin “Gitme Be Ciri!”

Ciri, Sen Çok Başkasın!

”Kılıç ve baltanın çağı yakın, kurdun kart fırtınasının çağı. Beyaz Soğuk ve Beyaz Işığın, Deliliğin ve Küçümsemenin çağı. Tedd Deireádh, Zamanın Sonu. Dünya buzların arasında ölecek ve yeni bir güneş ile yeniden doğacak. Kadim Kan ile yeniden doğacak, Hen Ichaer, ekilmiş tohum ile. Filizlenmeyecek ancak alev alacak bir tohum. Ess’tuath esse! Gerçekleşecek olanlar bunlar!. İşaretleri izleyin. HangiOkumaya devam edin “Ciri, Sen Çok Başkasın!”

WITCHER ÖVMELERİ: DANDELLION SEN BAŞINA NELER AÇTIN YA?

Eveet, yazı dizimize devam ediyorum. Novigrad’ı bitirmem o kadar uzun sürdü, o kadar farklı yola sapmam gerekti ki açılışı bu görsel ile yapmanın en uygunu olacağını düşündüm. Dudu’yu bulmam gerekiyordu ki Dandellion’ı kurtarayım, ki Ciri’yi bulayım. Evet aynı Prsicilla’nın söylediği gibi. Bu yazıda o kadar detaylı anlatmayacağım çünkü konu övgüden çok hikayeyi detaylıca anlatmaya döndü.Okumaya devam edin “WITCHER ÖVMELERİ: DANDELLION SEN BAŞINA NELER AÇTIN YA?”

WITCHER ÖVMELERİ: ENTRİKALAR ŞEHRİ

Eveet, Witcher övmeye son sürat devam! Velen’i yeterince övdüğümü düşünürken, Keira Metz ve Pellar ile yaptığım yan questlerin (ki o quest sayesinde Keira’yı ilerisi için Kaer Morhen’a çağırabiliyorsunuz) içeriğini anlatırsam yazı dizisinin Velen’den oluşacağını fark ettiğim için arkada bırakıyoruz o bataklığı. Ve Ciri’nin arkasından ”Entrikalar Şehri” Novigrad’a giriş yapıyoruz. İç boğucu, ölü ve kötücül birOkumaya devam edin “WITCHER ÖVMELERİ: ENTRİKALAR ŞEHRİ”

Aman Aman Neler Oluyor Böyle?! (Tamamen Spoiler Dolu Bir Yazı)

Selamlar efendim! Eğer takip edeniniz varsa yaklaşık 2 haftadır bloguma Warcraft dışında konulara da yer verdiğimi fark etmiştir. Çünkü Warcraft’a ara verdiğim halde yazmaya devam etmek istiyordum ki, tahminen bundan sonra da bu şekilde devam edecek. Her konuda yazacağız. AMA ŞİMDİ ASIL MEVZUYA GELELİM: Bu sabah saatlerinde Wowhead, 8.2.5’in PTR’da açılmasıyla beraber ulaştığı ilk modelOkumaya devam edin “Aman Aman Neler Oluyor Böyle?! (Tamamen Spoiler Dolu Bir Yazı)”

WITCHER ÖVMECELER: KÖTÜLÜĞÜN VE DELİLİĞİN ”GRİ” DİYARI; VELEN!

Witcher 3 övme serimize hız kesmeden devam ediyoruz. Karanlık, gizemli diyarımız Velenin görevlerini bitirdim (farklı seçimlerle) ve diyeceğim tek şey şu:  Bir insan yaptığı her seçimde başkalarının hayatını mahveder mi? Ediyormuş. Ben kimseye yardım etmesem daha iyi arkadaş! Özetle, eski bir arkadaşımız olan Keira Metz ile Ciri’nin izini sürmemizin ardından Keira, Ciri’nin Ladies Of TheOkumaya devam edin “WITCHER ÖVMECELER: KÖTÜLÜĞÜN VE DELİLİĞİN ”GRİ” DİYARI; VELEN!”

”The Eternal Palace” Yarışının Galibi Method!

16 Temmuz tarihinde başlayan ”Azshara’s Eternal Palace Dünya Birinciliği” yarışı Method’un birinciğiyle sonuçlandı. 359 denemenin ardından efsanevi kraliçe’yi düşüren Method, 13.cü kez Dünya çapında güncel raid’i bitiren ilk guild oldu. World Of Warcraft’a gelen her yamanın ardından heyecanla takip edilen Raid’i bitirme yarışı sonuçlandı. Avrupa Guildi Method, Mythic zorlukta Queen Azshara’yı mağlup eden ilk ekipOkumaya devam edin “”The Eternal Palace” Yarışının Galibi Method!”

Light,Death,Void; Her Şeyin Düşmanı Olan Aslında Hangisi?

”The Light has struck a bargain with the enemy of all” ( Işık her şeyin düşmanı ile bir anlaşma yaptı) Tarih 2019 Ocak, 2018 Blizzcon’unda bize, yeni gelecek Crucible Of Storms raidinde ”N’zoth’un bir parçasını bulacağımız” söylenmişti. Ufak bir raid olduğu için -her ne kadar heyecanla bekliyor olsam da- lore olarak pek beklentim yoktu. N’zoth’unOkumaya devam edin “Light,Death,Void; Her Şeyin Düşmanı Olan Aslında Hangisi?”

Alıntı Teoriler: Pyromancer- Onur mu Sadakat mi?

 Varok Saurfang”Gerçek” Horde’un SavunucusuHorde’un onuruna her şeyden daha fazla önem veren bir generalSylvanas’a karşı ”Horde’un onurunu kurtarmak” için yapılan direnişin de başındaPeki cidden öyle mi?…Pyromancer öyle düşünmüyor: ” Size bugün bazı kilit noktaları ve olaylar anlatarak,  Saurfang’in onurlu olmayı bizim ondan beklediğimiz kadar önemseyip önemsemediği hakkında tartışmak istiyorum. Battle For Azeroth boyunca Saurfang Sylvanas’ın yaptığıOkumaya devam edin “Alıntı Teoriler: Pyromancer- Onur mu Sadakat mi?”

”Bütün Gözler Açılacak”

Murathan ÖzlüSelamlar! Oldukça uzun süredir beklediğim (ve beni genel anlamda hayal kırıklığına uğratmayan) bir sinematiğin incelemesi için karşınızdayım. Ve sanırım, N’zoth benim düşündüğüm şeyi kendi ağzıyla söyledi! Bu benim ilk sinematik inceleme denemem olacak ancak kendimden eminim açıkçası. Content creatorların (Bellular, Pyromancer, Taliesin ve Accolon) videolarinı izledim. Katıldığım ve katılmadığım şeyler oldu fakat olabildiğince kendiOkumaya devam edin “”Bütün Gözler Açılacak””

”Endgame Avatar’ı Geçsin!” Çılgınlığı

Avengers: Endgame’in Avatar’ı geçerek sinema tarihinde 1.ci sıraya yükselme çabası Youtube üzerinden canlı yayınlanıyor. Murathan Özlü26 Nisan 2019 tarihinde vizyona girerek Marvel Sinematik Evreni’nin 3.cü kısmı olan Infinity Saga’yı bitiren Avengers Endgame’in (tekrar vizyona girmesiyle beraber) sinema tarihinin en yüksek gişe hasılatına sahip filmi Avatar’ı geçebilmesi için bir grup Marvel hayranı kampanya yürütüyor. Untangled isimli YoutubeOkumaya devam edin “”Endgame Avatar’ı Geçsin!” Çılgınlığı”

Burning Legion’ın Geleceğinden Blizzard Bile Emin Değil!

Merhaba. Blogumu en başından beri takip edenler, benim takıntı konularımın Burning Legion/Sargeras ve Old God’lar olduğunu fark etmişlerdir. Yani ben daha çok kozmik konulara meraklıyım. Bugünkü konumuz yine Burning Legion ve Blizzard’ın BL(Burning Legion) hakkında kendi içinde çelişiyor olması. ”Kanıtlar”ım veya farkına vardığım şeyler de kararsızlık ya da belirsizlik sezebilirsiniz, çünkü bahsedeceğim şeyleri Blizzard netOkumaya devam edin “Burning Legion’ın Geleceğinden Blizzard Bile Emin Değil!”

World Of Warcraft’ın 8.2 Yaması Sunuculara Geliyor!

Battle For Azeroth’a önemli yenilikler getirmesi beklenen 8.2 güncellemesi, oyuna eklenecek bölgeler, Raid ve Mega Dungeonın dışında, Heart Of Azeroth’un oynanışını kökten değiştireceği vaad edilen ‘’Essence’’ sistemi ile beraber geliyor. Murathan Özlü Çıktığı tarihten bu yana (14 Ağustos 2018) World Of Warcraft’ın oyuncu topluluğunda tartışmaların odağı haline gelen  Battle For Azeroth, pek çok soruna çözümOkumaya devam edin “World Of Warcraft’ın 8.2 Yaması Sunuculara Geliyor!”

Alıntı Teoriler: Bellular; N’zoth’un Burning Legion’ı Manipüle Edişi

Selamlar efendim! Yazmayı özlemişim, ki önceki gönderimi yazarken de çok eğlenmiştim. Bugün, geçen yazımdan esinlenerek bir seriye başlıyoruz: Alıntı Teoriler Serisi! Evet burası benim blogum olabilir, bu yüzden ”benim” yazdıklarımı okumak istemeniz de doğal bir şey. Fakat  içerik üreticilerinin hoşuma giden teorilerini burada derleyerek, hem İngilizcesi çok iyi olmayan , hem de düzenli şekilde onlarıOkumaya devam edin “Alıntı Teoriler: Bellular; N’zoth’un Burning Legion’ı Manipüle Edişi”

Faction War Çıkmazı, N’zoth, Bir doz Cthulhu ve Black Empire

Selamlar, oldukça uzun bir süredir yazı yazamıyordum. Hem zamansızlık hem de yorgunluk yüzünden. Bayram tatili, son dönemdeki spoilerlar ve ”Egzolinas” Miraç beyin dünkü yayını bana gereken kıvılcımı yaktı. Egzolinas, Accolon, Pyromancer  Taliesin, Bellular Gaming, hepsinden faydalanarak bayağı uzun konuşacağım bugün. 8.2 spoilerları olacak yazıda.Seninle De Olmuyor, Sensiz De Olmuyor Faction War Warcraft’ın temelinde Faction War değil, Burning Legion’ınOkumaya devam edin “Faction War Çıkmazı, N’zoth, Bir doz Cthulhu ve Black Empire”

İyisiyle Kötüsüyle 8.2 Öncesi Battle For Azeroth

 Yasal Uyarı Metni: Bu yazı World Of Warcraft’ın  8.2 yamasıyla ilgili spoiler(sürprizbozan) içermektedir. World Of Warcraft Tarihinin En Tartışmalı Expansionı Öncelikle belirtmem gerekiyor, bu ne bir şuursuzca yerme ne de körlemesine övme yazısı olacak. 4 yıl Gazetecilik eğitimi aldım ve Warcraft kadar duygusal bağımın olduğu bir seriye karşı olabildiğince objektif olacağım. Bu yazıda, Battle For Azeroth’un günahlarınıOkumaya devam edin “İyisiyle Kötüsüyle 8.2 Öncesi Battle For Azeroth”

Dehşetin Yüzü: Valak

”Buradan sonra Tanrı yok”  Ortalama bir sinema seyircisiyim. Bir film gurusu olduğum söylenemez. Sevdiğim türler de  aşağı yukarı bellidir: Fantastik, Bilim Kurgu ve Korku filmlerini severim fakat tercih ettiğimi korku filmleri de genelde düzgün bir hikayeye (veya arka plan hikayesine) ve fantastik/dini temalara sahip filmler olur. The Nun’da bu filmlerden birisiydi. Çıkmasına az bir süreOkumaya devam edin “Dehşetin Yüzü: Valak”

”Asıl önemli olan şeyi unuttuk”

”We wage war while the Earthmother dies. We have forgotten what truly matters and my heart can bear it no longer” Baine Bloodhoof Bir anda aklıma düşen bir konu oldu bu, yoksa daha farklı bir yazı gelecekti. Ama olsun, güncel bir durumu ele alacağız bugün. Baştan özeti vereyim: Azeroth ölüyor arkadaşlar, ve iyileştiremiyoruz.Gerçek süreyle yaklaşıkOkumaya devam edin “”Asıl önemli olan şeyi unuttuk””

Emerald Nightmare Yazı Dizisi Üçüncü Bölüm: Harcanan Potansiyel

    Selamlar, Emerald Nightmare konusunu bugün bitiriyoruz. Umarım daha önce yazdıklarım faydalı olmuştur. Ancak yazı açılışı için görsel bulmak dahi çok zor oldu, çünkü Emerald Nightmare ile ilgili oyunun içinden kullanılacak düzgün materyal yok.Ve bizim bugünkü konumuz aslında bu; Blizzard’ın Emerald Nightmare’ı nasıl kullanamadığı: Öncelikle belirtmek istediğim şey Emerald Nightmare’ın potansiyelini harcamak Blizzard’ın kendiOkumaya devam edin “Emerald Nightmare Yazı Dizisi Üçüncü Bölüm: Harcanan Potansiyel”

Lorekeeper Ekibi İle Konuştuk: İkinci Kısım: Ne Olacak bu Blizzard’ın Hali?

Lorekeeper Ekibinden Can Arabacı ve Ezgi Pajecki,  Activision-Blizzard’da son dönemde yaşanan olumsuz gelişmelere ( Simge olan isimlerin ayrılması, community ile olan kopukluk vb.) topluluk bazında bir tepki verilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Murathan Özlü Warcraft, Starcraft, Diablo gibi oyun dünyasında saygı ile anılan oyunları üreten Blizzard Entertainment, son yıllarda yaşadığı kan kayıpları (ayrılan isimler) ve topluluğu ileOkumaya devam edin “Lorekeeper Ekibi İle Konuştuk: İkinci Kısım: Ne Olacak bu Blizzard’ın Hali?”

Lorekeeper Ekibi ile Konuştuk: Lokalizasyon Sanatı

Haşır neşir oldukları evrenlerin hikayelerine sevdalı Lorekeeper ekibi, sayısız oyun serisinin (Warcraft’tan Metal Gear Solid’e kadar) tarihçelerini ve karakterlerini Türkçe olarak oyunculara sunuyorlar. Murathan Özlü Oynadığı oyunları kendi dilinde deneyimlemek Türk oyun topluluğunun, belki de bilgisayar evlerimize ilk girdiği andan beri hayali olan bir durum. Oyun firmaları da bu talebin farkına varmış olmalılar ki Sony,Okumaya devam edin “Lorekeeper Ekibi ile Konuştuk: Lokalizasyon Sanatı”

Emerald Nightmare Yazı Dizisi İkinci Bölüm: Derine İniyoruz.

              Tekrardan merhaba herkese. Önceki yazı da Emerald Nightmare konusuna kısa bir giriş yapmış, niye bu kadar büyük bir tehlike olduğunu açıklamaya çalışmıştım.  İleride daha detaylı değinecek ve bence Blizzard’ın niye Emerald Nightmare’ın potansiyelini harcadığını açıklayacağım. Bugün ise teori üreteceğiz.  Fakat 8.1.5’in henüz yayınlanmamış içeriğine dair spoiler da barındıracak:Okumaya devam edin “Emerald Nightmare Yazı Dizisi İkinci Bölüm: Derine İniyoruz.”

Emerald Nightmare Yazı Dizisi Birinci Bölüm: Nightmare’ın Temelleri.

        ”Evren tek bir varlığın gördüğü, içindeki tüm rüya karakterlerinin de rüya olduğu bir rüyadır”Arthur Schopenhaur Bu alıntıyla yazıya başlamamın sebebi, rüya kavramının karmaşıklığını göstermekti. Konumuz, yani Emerald Nightmare flu, belirsiz ve karmaşık bir alan. Emerald Nightmare’ın ”Stormrage” romanındaki tasvirine karşın Legion’da ne kadar zayıf işlendiği, Ilgynoth’un fısıltıları ve N’zoth  hakkında konuşacağızOkumaya devam edin “Emerald Nightmare Yazı Dizisi Birinci Bölüm: Nightmare’ın Temelleri.”

Sargeras ve onun Yakan Lejyon’u Warcraft’ın Temel Taşlarıdır

Yazıya nasıl bir giriş yapsam diye uzunca bir süre düşündüm. ”Acaba Warlords Of Draenor’un sonundan mı açsam konuyu, Legion’a oradan bağlanmıştı çünkü hikaye” dedim de, sanırım konuya doğrudan girsem daha iyi olacak. Belirtmeden geçmeyeyim, bu yazı tamamen benim şahsi fikirlerimdir. ”Bence” kalıbını koyup eleştirileri de def ettiğimize (!) göre başlayalım: Warcrat’ın hikayesinin temellerinde Faction War,Okumaya devam edin “Sargeras ve onun Yakan Lejyon’u Warcraft’ın Temel Taşlarıdır”

Hakkımda

Merhaba, adım Murathan Özlü, 24 yaşındayım. Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunuyum. Çocukluğumdan beri Warcraft başta olmak üzere fantastik evrenler ile iç içeyim ve bir hayalperestim. Mezun olduğum sene yazma tutkum ile aldığım eğitimi birleştirmeye karar vererek Lorefreak’i kurdum. 1 seneden uzun süredir, World Of Warcraft ağırlıklı olarak içerik üretmeye devam ediyorum.

Bloguma Abone Olun

Yeni içerik doğrudan gelen kutunuza iletilsin.

%d blogcu bunu beğendi: