“Mimar”, Warcraft Hikayesinin Geleceği Olabilir mi?

ASIL “SORUN” SEÇEBİLME ÖZGÜRLÜĞÜ

Sistemdeki ölümcül hatalardan birine yol açanlardan birisi de hiç şüphesiz Sargerastı. Özgür irade, yani ona kodlanan görevi reddetme hakkı. Void Lordları gördüğü doğru ancak bundan çıkardığı asıl sonuç farklıydı: Evren, tasarımın kendisi baştan kusurluydu. Yalan bir gerçeklik hatta bir hapishane olarak tasarlanmıştı. Belki de Animanın bu kadar önemli olmasının ve oluşturulan gerçekliklerin hepsinde, tek bir alanda yani Shadowlands’de her defasında toplanmasının bir sebebi vardı. Animanın ilk olarak nasıl oluştuğunu henüz bilmesek de Shadowlands sırasında bu konuda bir fikrimiz olacak. Ancak benim emin olduğum bir durum var: Anima aynı petrol gibi, tüketilebilen ve ihtiyaç duyulan bir enerji kaynağı. Ve bu enerji kaynağı yaratıcımızın ve onun halkının yani The Clockmaker ve The First Ones’ın devamlı beslendiği bir kaynak olabilir.

Ben, evrenin şu ana kadar ki tüm versiyonlarında (şu an içinde bulunduğumuz dahil) 3 şeyin hiç değiştirilmediğini iddia ediyorum: Fiziksel Evren, Shadowlands ve Kozmik Harita. Ancak ne zaman en büyük anormallik yani özgür irade ortaya çıksa, Sargeras, belki Jailer veya Illidan gibi biri ortaya çıkarak sistemin çökmesine sebep oldular. Jailer’ın amacına dikkat edin. Jailer Shadowlands’i yönetmek istemiyor, Jailer her şeyi yok etmek istiyor. Çünkü bunu seçme şansı var, aynı bizler yani ölümlüler gibi.


Titanların yarattığı ıcanlılar iradesi olmayan, demirden yapılma canlılardı.

Titanların Azeroth’da yarattıkları canlıların Gift Of Flesh onlara dokunmadan önceki hallerini aklınıza getirin. Ölümsüz ancak iradesiz ve duygudan yoksun canlılar, yaşamak için değil sadece hizmet etmek için var olan köleler. Bunun Naarular hatta Old Godların takipçileri için de geçerli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Evet, Old Godların takipçileri etten kemikten canlılar belki ancak efendilerine olan bağlılıkları sorguya kapalı. Ve her biri efendilerinin amaçları için kendilerini hiç düşünmeden feda etmeye hazırlar.

Eh, neticede bu sadece cüretkar bir spekülasyon ancak Shadowlands ilerledikçe tam tamına bir teoriye dönüştürmeyi planlıyorum. Tabi ki, bazıları gibi tek bir teoriye takılı kalmayı seçecek ve kendisini yalanlayan ne kadar kanıt olursa olsun ( Ion Hazzikostas söylemiş olsa bile!) çocuk gibi ısrar edecek biri değilim. Ama bu spekülasyonun pek çok açıdan tutarlı olduğunu düşünmekteyim. Yorumlara gelin de, biraz tartışalım. Tartışmadan hikayenin keyfi çıkmıyor.

Bitirirken, yazının orjinaline şuradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s