“Mimar”, Warcraft Hikayesinin Geleceği Olabilir mi?

DÜZENİN PANTHEONU MU YOKSA “AJAN”LAR MI?

Titanların veya son öğrendiğimiz bilgiler ışığında Pantheon Of Order’ın evrene “düzen” ve “denge” getirmek ile görevlendirildiği bildiğimiz bir gerçek. Düzeni sağlamak için içgüdüsel bir yönlendirme ile hareket eden Titanlar, gezegenlere şekil verdiler, değiştirdiler ve kendi istedikleri hale gelmeleri için zor kullandılar. Kendi düzen anlayışlarının dışına çıkan dünyaları fark ettiklerinde ise merhametsizce o dünyalar üzerindeki yaşamı sıfırladılar. Üzerinde ne derece gelişmiş veya büyük medeniyetlerin yaşadığının bir önemi yoktu. Algalon’un kendi ağzından bu sürecin ne kadar rahatsız edici olduğunu duymuştuk. Öyle ki neredeyse efendilerinin evrendeki milyonlarca canlıya yaptığı şeylere aracı olduğu için pişmanlık duyduğu söylenebilirdi.

Ben… hiçbir şey… HİSSETMEDİM! Milyonlarca, milyonlarca yaşam boşa gitti. Onlar sizin kadar azimliler miydi? Onlar da yaşamayı sizin kadar seviyorlar mıydı?

Buna çok benzeyen bir konsepti Matrix’de de bulmak mümkün. Ajan Smith tarafından yönetilen ve Matrix’in düzenini korumakla görevli Ajanlar topluluğu. Ve bir şeylerin farkına varıp “uyananları” da ne pahasına olsun ortadan kaldırmak ile görevli canlılar.

Ama tabi ki, sistemde planlanmayan bir anormallik yaşanmıştı. Ajan Smith Matrix’in kodlamasını kırarak sistemin kendisine karşı savaş açmıştı. Ve Neo, Seçilmiş Kişi Smith’i yok ederek farkına varmadan Matrix’i sonunda ortadan kaldırabilecek derecede güçlü bir virüsü de ortadan kaldırmış oldu. Aynı Işığın Illidan’ı Sargeras ve Burning Legion’a karşı kullanmayı planlaması gibi. Evet, Illidan’ın Legion’a karşı inanılmaz bir nefret duyduğu gerçek, ki amacına da ulaştı ve Legion’ı mağlup etti. Ancak şu an Sargeras ile hapis kalmış vaziyette ve bu tahminen uzunca bir süre devam edecek. Zaman içinde bu ikilinin kişilik bakımından aslında ne kadar benzer olduklarını ve sözde “Seçilmiş Kişi” ve Ajan Smith olarak bu kez gerçekten korkunç bir şeye karşı baş kaldıracaklarını düşünüyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s